Procesory
Procesor CPU jest tzw. centrum operacyjnym komputera - od strony literalnej, procesor określa się często mianem "serca", bez którego komputer, podobnie jak człowiek, nie jest w stanie funkcjonować.
CPU zarządza i steruje innymi komponentami komputera oraz systemu operacyjnego, w celu wykonania poleceń użytkownika. Procesory są dostępne w komputerach, telefonach, telewizorach i innych urządzeniach elektronicznych, gdzie możliwe jest uruchomienie systemu operacyjnego, aplikacji mobilnych, oprogramowania komputerowego, dedykowanego OS'a dla TV.
Procesor znajduje się w samym "sercu" systemu komputerowego, podłączonego do płyty głównej. Posiada kilka kluczowych funkcji, które zwiększają jego użyteczność. NET-S.PL zapewnia szeroką gamę wysokiej jakości procesorów CPU dla różnych urządzeń.
Ilość rdzeni ma znaczenie
Pojedynczy procesor szybko przełącza się między różnymi zadaniami, aby zwiększyć wielozadaniowość. Zwiększa to szybkość procesora i zapewnia optymalną pracę komputera. Natomiast, procesory CPU wielowątkowe (wielordzeniowe) umożliwiają komputerom wykonywanie wielu zadań jednocześnie.
Procesor wielordzeniowy zawiera więcej niż jeden komponent, a tylko komponent interfejsu magistrali przekazuje i wysyła dane. Wielordzeniowy procesor zapewnia również, że jeden rdzeń działa z pełną wydajnością podczas wykonywania danego zadania. Nie spowalnia to innych zadań, którym zajmują się inne rdzenie. Kiedy jednak nie jest to potrzebne, a użytkownik używa np. edytora dokumentów Word, uruchamiany jest jedynie jeden rdzeń. Gdy nie ma konieczności uruchamiania kolejnych rdzeni, albo "uruchamiania" procesora z pełną mocą, oszczędzamy energię, a zużycie poszczególnych elementów jest wtedy dużo mniejsze.
Procesory przeznaczone do komputerów stacjonarnych zapewniają wysoką tolerancję termiczną, a niektóre z nich są kompatybilne z tzw. overclockingiem. Czym jest overclocking? W skrócie, ma odblokowane funkcje umożliwiające podkręcenie go, a więc zwiększenie jego parametrów, częstotliwości taktowania. Mówiąc wprost - procesor zwiększa swoją moc o kilkadziesiąt procent. Zabawa ta wymaga jednak odpowiedniego chłodzenia, bez którego overclocking nie ma racji bytu - wysoka temperatura = spalony procesor. Trzeba też liczyć się z szybszym zużyciem jednostki CPU. Najpopularnie marki procesorów to Intel i AMD.