Co nas wyróżnia ?

Co mówią o nas zadowoleni klienci:

Kamery cyfrowe BENQ

Znaleziono 0 towarów.

Lista 1-100 z 0 towarów
Aktywne filtry

Kamery cyfrowe

Za pomocą kamery cyfrowej możesz zrobić tyle filmów, ile tylko chcesz, nie martwiąc się o marnowanie miejsca na dane - dawniej klisz lub kaset. Co więcej, w nowoczesnych kamerach cyfrowych od razu masz podgląd na to co nagrywasz - na małym ekranie LCD możesz od razu obejrzeć film (a nawet i zdjęcia) i zdecydować, czy go zachować, czy usunąć. Z nakręconego filmu możesz wydrukować zdjęcia/obrazy - nie musisz przetwarzać całych rolek filmu i zastanawiać się, gdzie je wszystkie przechowasz. Pierwsza zasada - jeśli czegoś nie potrzebujesz to usuń to! Mimo swoich ogromnych zalet kamery cyfrowe mają też kilka wad. Kamera może zrobić zdjęcie lub zacząć kręcić film niemal natychmiast po naciśnięciu przycisku. Z drugiej strony kamera cyfrowa może potrzebować sekundy na dostrojenie obrazu do panujących na zewnątrz warunków - zwłaszcza, gdy jest ustawiona w trybie automatycznym. Trzeba także zauważyć, że kamery cyfrowe wymagają również więcej światła niż tradycyjne kamery. Czasami duża ilość miejsca na karcie pamięci zachęca ludzi do robienia tylu zdjęć i filmów, że później nie wiedzą co mają z nimi robić.

Warto pamiętać, że kamera cyfrowa jest bardzo podobna do aparatu na kliszę, ale zamiast kliszy wykorzystuje czujnik i kartę pamięci. Podczas robienia zdjęcia lub kręcenia filmu, cyfrowa migawka otwiera się i wystawia czujnik na działanie światła. Czujnik reaguje na światło, a karta pamięci przechowuje obraz, który jest efektem końcowym całego procesu. Światło, które pada na czujnik, determinuje praktycznie wszystko w obrazie. Twoja kamera może być w stanie dokonać pewnych regulacji, ale musi współpracować z ilością i rodzajem światła, które otrzymuje. Możesz kontrolować sposób padania światła na czujnik za pomocą kilku manualnych ustawień. Ostrość ustawia obiektyw w stosunku do czujnika, upewniając się, że światło pada równomiernie na powierzchnię czujnika. Większość kamer cyfrowych ma funkcję automatycznego ustawiania ostrości, choć istnieje możliwość ustawienia manualnie ostrości (nie we wszystkich modelach). Otwór mierzony przysłony, określa szerokie otwarcie migawki. Szeroki otwór wpuszcza więcej światła, a wąski - mniej. Wyższe przysłony oznaczają, że otwór jest mniejszy, a niższe przysłony oznaczają, że jest większy. 

Przysłona określa głębię ostrości obrazu lub to, jaka część obrazu jest ostra. Przy niskich wartościach przysłony pierwszy plan zdjęcia będzie ostry, podczas gdy tło będzie nieostre. Przy wysokich wartościach przysłony ostre są obiekty na pierwszym planie i w tle. Czas otwarcia migawki określa, jak długo migawka jest otwarta. Im dłużej jest otwarty, tym więcej światła padnie na czujnik. Jeśli Ty lub Twój obiekt poruszacie się, gdy migawka jest otwarta, kręcony obraz będzie oczywiście rozmazany. W większości kamery istnieje możliwość ręcznego regulowania przysłony i czasu otwarcia migawki. Może to skrócić czas między naciśnięciem przycisku a otwarciem migawki. Większość aparatów ma również w pełni automatyczny tryb, który dostosowuje ustawienia, w tym ostrość - czyli robi właściwie wszystko za użytkownika. W tym trybie można zrobić wiele dobrych, wyraźnych zdjęć lub nakręcić w całkiem niezłej jakości i rozdzielczości film - w zależności od tego jakiej jakości i marki mamy kamerę cyfrową. Wiele aparatów ma również kilka ustawień wstępnych do robienia filmów ala portretowych, szybkich akcji lub scen plenerowych.

Do sportu nadają się najlepiej kamery cyfrowe typu GoPro. Z pewnością są jednymi z najdroższych na rynku (jeżeli chodzi o kamery sportowe), jednak nie mają sobie równych pod względem jakości wykonania, jakości kręconych materiałów, rozdzielczości i innych ficzerów - jeżeli uprawiasz sport wyczynowy, to tego rodzaju kamera cyfrowa jest stworzona właśnie dla Ciebie. Warto zauważyć, że automatyczna ekspozycja może nie być najlepsza w każdej sytuacji - zwłaszcza, gdy wiesz co robisz - więc zrozumienie przysłony, czasu otwarcia migawki i ustawień wstępnych może mieć ogromny wpływ na to, jak dobrze działa Twój aparat lub kamera. Możliwość samodzielnego ustawiania ekspozycji pozwala również skrócić czas między naciśnięciem przycisku a otwarciem migawki. Innymi słowy, możesz zrobić zdjęcie lub nakręcić film, zanim minie chwila - dosłownie natychmiast. Możesz dowiedzieć się więcej o ustawianiu ekspozycji, robiąc kilka testowych zdjęć lub nakręcić kilka testowych filmów, ale pamiętaj że muszą one być zrobione w tej samej scenerii, w niewielkich odstępach czasu, ale z różnymi ustawieniami. Koniecznie zaobserwuj i porównaj, jak na tle innych ustawień zmienia się gotowy obraz/film.


Kamery cyfrowe - trzymaj stabilnie i pilnuj ostrości

Ponieważ kamery cyfrowe wymagają więcej światła niż kamery na kliszę lub kasety, migawka jest często otwarta dłużej. Może to spowodować rozmycie na filmie lub wybranych ujęciach - np. zdjęciach. Używanie statywu lub monopodu może pomóc w utrzymaniu kamery w bezruchu. Ponadto w większości modeli kamer cyfrowych naciśnięcie przycisku tylko do połowy powoduje ustawienie ostrości - podobnie jak w przypadku lustrzanek lub aparatów cyfrowych. Możesz równie dobrze przytrzymać przycisk w tej pozycji, aż do momentu aż będziesz gotowy do zrobienia zdjęcia lub gdy będzie gotów do rozpoczęcia kręcenia filmu. Może to dodatkowo skrócić czas między naciśnięciem przycisku a otwarciem migawki. Pozwala także zachować ostrość aparatu podczas ponownego kadrowania zdjęcia. Kamery cyfrowe, podobnie jak aparaty, posiadają zoom optyczny oraz cyfrowy. Nawet osoba, która nie zna się zbyt dobrze na fotografii bez namysłu przyzna, że zdecydowanie lepiej jest użyć zoomu optycznego aniżeli cyfrowego.

Zoom optyczny fizycznie zmienia odległość obiektywu od czujnika. Z drugiej strony zoom cyfrowy po prostu zmusza aparat do tworzenia obrazu z jednej części czujnika, a nie z całości. Pamiętaj jednak, że możesz samodzielnie wykonać zoom cyfrowy już po zrobieniu zdjęcia, tudzież nakręcenia filmu, a zrobisz to za pomocą oprogramowania do edycji multimediów. Jako ciekawostkę napiszemy, że często jest to lepsza opcja (uzykasz lepsza jakość obrazu) niż w przypadku gdybyś zrobił to za pośrednictwem kamery lub aparatu cyfrowego. No dobrze, to teraz może trochę o baterii - jak zaoszczędzić baterię w kamerze? Niewątpliwie kuszące jest używanie ekranu LCD jako wizjera. Czasami jest to jedyny dobry sposób, aby zobaczyć, jak będzie wyglądać nagranie/obraz. Ale nie da się ukryć, że to właśnie ekran LCD, a właściwie podgląd tego co dzieje się na żywo, zużywa najwięcej energii. Jeśli więc to możliwe, zacznij kręcić częściej przez wizjer kamery, aniżeli przez ekran LCD. W ten sposób zaoszczędzisz nawet połowę baterii/akumulatora. 

Dbaj także o porządek. Kamera, a właściwie jej pamięć, to nie śmietnik. Usuwaj więc na bieżąco rzeczy, które nie są Ci potrzebne. Jeżeli uważasz, że dane ujęcie na pewno Ci się nie przyda - usuń je! Zaoszczędzisz w ten sposób naprawdę sporo miejsca, zwłaszcza gdy kręcisz w możliwie jak najlepszej jakości obrazu i najwyższej rozdzielczości - filmy 4K zajmują naprawdę sporo miejsca, zwłaszcza gdy są kręcone w 60 FPS’ach i bez użycia kompresji wideo. Po drugie zaoszczędzisz czas na późniejsze przeglądanie nagranych materiałów - a w zależności od materiału, mogą to być nie tyle minuty co nawet godziny. Warto więc dbać o porządek - na bieżąco. O czym jeszcze należy pamiętać? Zmaksymalizuj przestrzeń dyskową. Większość kamer jest wyposażona w bardzo małą kartę pamięci. Zdecydowanie powiększą ją lub raczej zwiększ, tym bardziej, że obecnie w sklepach można dostać naprawdę potężne ilości GB w tak małej karcie pamięci, jaką jest karta microSD - w promocji jesteśmy w stanie kupić już pamięć 128 GB za niecałe 120 zł, a 256 GB za 200 zł. Z doświadczenia powiem Wam, że lepiej mieć przy sobie zapasową kartę pamięci, a nawet i dwie - w zależności od ilości miejsca jakie ma karta oraz tego w jakiej jakości kręcimy materiały wideo. 

Oczywiście, zawsze możesz zmieścić więcej filmów lub zdjęć na swojej dotychczasowej karcie pamięci, zmniejszając rozdzielczość lub zwiększając kompresję materiału na jaką pozwala zainstalowane oprogramowanie w kamerze cyfrowej. Nawet jeśli twoja kamera posiada wysoką rozdzielczość (mierzoną w megapikselach), możesz ręcznie ustawić ją w ten sposób, aby kręciła materiał wideo o nieco niższej jakości - tego rodzaju ustawienia znajdziemy w opcjach kamery, zapewne w podkategorii “Jakość materiału” lub “Jakość wideo”. Nadal jednak powinieneś być w stanie wykonywać materiały o średnim rozmiarze pliku z niewielką lub żadną utratą jakości - o ile kompresja kamery stoi na naprawdę wysokim poziomie. Po nakręceniu filmów lub wykonaniu zdjęć kamerą cyfrową, następnym i naturalnym krokiem jest przeniesienie naszej twórczości, tudzież zawartości z karty pamięci do komputera. W zależności od posiadanego modelu kamery cyfrowej możesz albo wyjąć kartę i umieścić ją w czytniku kart, albo podłączyć kamerę bezpośrednio do portu USB lub FireWire komputera. 

Niektórzy mają taką zasadę, że czekają, aż karta pamięci będzie prawie pełna, ale uwierzcie na słowo - dużo lepiej jest skopiować zdjęcia zaraz po ich zrobieniu. W ten sposób nie stracisz zdjęć w razie jakieś awarii karty pamięci lub kamery cyfrowej. Poza tym, możesz sortować i udostępniać stworzone przez siebie materiały, gdy wciąż są świeże w Twojej głowie. Powinieneś także regularnie tworzyć kopie zapasowe, np. na dysku twardym, innej karty pamięci, pendrivach lub (o ile posiadasz nagrywarkę) na płytach CD-ROM / DVD-ROM. Wiele kamer cyfrowych jest wyposażonych w specjalne oprogramowanie, często tworzone przez samego producenta (czasami, do droższych modeli, dodaje się klucz licencyjny na droższe oprogramowanie materiałów wideo) ułatwiające zarządzanie wszystkimi materiałami - zarówno filmami, jak i zdjęciami. Często program wyświetla miniatury lub miniaturowe wersje zdjęć i filmów, dzięki czemu można mieć podgląd tego co znajduje się w danym pliku, a poza tym pozwala dużo szybciej i sprawniej poruszać się po swojej kolekcji. Za pomocą programu możesz kategoryzować swoje filmy i zdjęcia według daty, tematyki lub rodzaju. Wiele programów umożliwia również wprowadzanie podstawowych poprawek filmów i zdjęć - takich jak  usuwanie efektu czerwonych oczu. Możesz też użyć bardziej zaawansowanego oprogramowania, takiego jak Adobe Photoshop / iMovie, aby całkowicie zmienić wygląd swoich materiałów wideo / zdjęć.